این وبلاگ متعلقه به همه ی دانشجویان طراحی و دوخت در هرجای دنیا!
برای استفاده از مطالب مفید سایت میتونید از آرشیو موضوعی یا برچسب ها استفاده کنید.
همچنین از قسمت سرچ گوگل در بالای وبلاگ استفاده کنید.

سعی میکنیم که قانون کپی رایت رو رعایت کنیم و در صورت استفاده از مطالب سایتی، اسم سایت رو بنویسیم. بنابراین شما هم در صورت استفاده از مطالب این وبلاگ، ذکر منبع کنید.
سبز باشید و موفق
Online User

یاقوت سرخ

   

انجمن علمی دانشجویان طراحی و دوخت

معرق چرم
یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت 18:46 | | نوشته ‌شده به دست دانشجوی فارغ التحصیل | ( )

جذابيت ديوارها با معرق چرم 

هنر معرق نوعی تزئین چندتکه ای  هم سطح والحاقی است که در آن قطعاتی مطابق با قسمت بندی های طرح از لایه های هم ضخامت از قطعات، کنار هم چیده تشکیل شده باشد ، این کار نوعی معرق کاری است.

شاخه های متفاوت در این هنر نیز به جذابیت آن افزوده که می توان از تکنیک های معرق کاری به چند نمونه زیر اشاره کرد:

معرق چوب، معرق کاشی، و معرق چرم

پیشینه ی معرق:

هنر معرق کاری سالیان سال است که در ایران و بعضی از کشور های دیگر مانند هند، چین و چند کشور آسیایی دیگر از هنر های بسیار کاربردی و پر مصرف  بوده و البته محل تولد این هنر و زمان آن دقیقا مشخص نیست. باید گفت که این هنر بعد از ورودش به ایران با دست هنر مندان خوش ذوق ایرانی به تکنیک های مختلف و با ظرافتی چشمگیر  نمایان شد، که امروزه یکی از رشته های هنری پر طرفدار و البته کم هزینه می باشد.


جذابيت ديوارها با معرق چرم

پوست و چرم چه مراحلي را تا تابلوفرش طي مي‌كنند؟

پس از انتخاب طرح، رنگ و ابعاد كار، الگوسازي انجام مي‌شود. بعد چرم برش مي‌خورد و تكه‌ها مانند پازل كنار هم چيده مي‌شوند. تكه‌ها با چسب مخصوصي به آستري چرمي مي‌چسبند. در مرحله بعدي سوراخ‌هايي در لبه تكه‌هاي پوست زده شده و بعد از آن با نوارهاي چرمي باريك دوخته مي‌شوند. تمام مراحل كار با دست صورت مي‌گيرد كه كيفيت را بسيار بالا مي‌برد. البته ما كارهاي چرخ‌دوز هم داريم كه آن‌ها نيز كيفيت و زيبايي خاص خودشان را دارند. بافت و جنس پوست به گونه‌اي است كه هم نماي زيبايي دارد و هم ماندگاري بالايي.

چسبهایی که میتواند در این کار استفاده شود: بیندر، چسب کفش، چسب چرم، سریش

اما از اینها گذشته، به تمام کارهایی که بر روی چرم برای ایجاد نقش انجام میپذیرد میتوان نوعی معرق گفت. این کارها اعم از تکه چینی، سوراخکاری و قرار دادن یک چرم دیگر در زیرآن ، مشبک کاری و تا حدودی اپلیکه باشد.

چندین عکس از کارهایی که میتوان برای تهیه ی نقش روی چرم انجام بگیرد:

1- سوراخکاری:

(به وسیله ی لیزر ، هویه ، تیغ های جراحی، سوزاندن)2- تکه چینی و دوخت یا چسباندن آنها در کنار هم:3- به وسیله ی داغ کردن و چاپ نقش (فقط روی چرم های طبیعی):: موضوعات مرتبط: علمی، تزئینات، خلاقیت
:: برچسب‌ها: معرق چرم, تکه دوزی, دورریختنی, کار با چرم, طراحی خلاقانه